Lot No.: 516
Dzbanek z talerzową podstawą
(tzw. presentoir), z girlandami i medalionami z puttami;
Francja, atelier Honoré Savy, 4 ćw. XVIII w.?
(lub w typie wyrobów Honoré Savy - XIX w.)
dzbanek gruszkowy z pokrywką z uchwytem - plastyczną gruszką, montowaną na uszku dźwigienką cynową. Talerz o falistej krawędzi. Dekorowane zielenią miedzi, z motywem festonów z gałązkami kwiatowymi oraz ujętymi w zielone listwowe otoki miniaturami monochromatycznymi różowymi z przedstawieniem :
1) rysujących i muzykujących dwu puttów,
2) dwu puttów czytających. Miniatury w lustrze talerza i na froncie dzbanka;
fajans, szkliwo cynowe, zieleń miedzi, czerń manganu (kontur), róż (fioletu manganu?);
wymiary: dzbanek - wys. ok. 20,5 cm; talerz - wys. 3 cm, średn. 22,8 cm;
sygn. (dzbanek i talerz) zielenią wszkliwną: S.X.
Francja, atelier Honoré Savy, 4 ćw. XVIII w.? (lub w typie wyrobów Honoré Savy - XIX w.)
Forma i staranna dekoracja naczyń utrzymane są w stylistyce końca XVIII wieku. Sygnatury i stylistyka dekoracji nie wskazują jednak na Honoré Savy, znanego ceramika z Marsylii, współpracownika wdowy Perrin, a później samodzielnego przedsiębiorcy, wynalazcy świetlistego odcienia zieleni miedzi (użytego do dekoracji dzbanka i talerzowej podstawy, być może z zamiarem wskazania na autora wyrobów?).