nawiązujące do stylu mebli Mackintosha;
o wysmukłych proporcjach, lakierowane na biało, dekorowane niewielkimi witrażami. Toaletka owalna z dwoma niewielkimi szafkami na blacie, wsparta na czterech podporach z półką umieszczoną poniżej środka między nimi. Krzesło z wysokim ażurowym oparciem, trepezoidalną, tapicerowaną poduszką siedzenia, wsparte na czterech nogach. Nogi owalne, rozszerzające się ku dołowi. W owalnej desce wieńczącej oparcie oraz z galeryjce między szafkami na blacie prostokątne rezerwy, w których witraże ze stylizowanymi motywami floralnym;
dębina (?); biurko: 92,2 x 107,3 x 75,2 cm; krzesło: 107,5 x 50 x 44 cm.
Europa Zachodnia (?), 1 ćw. XX w.
Meble naśladujące wzory Charlesa Renniego Mackintosha (1868-1928) angielskiego architekta, projektanta rzemiosła artystycznego, współtwórcy stylu secesji geometrycznej w Anglii i stowarzyszenia Glasgow School - Four. Meble prze niego projektowane miały wysmukłe proporcje, formy proste, zgeometryzowane, dekorowane również geometrycznymi ażurami, przecinającymi się łączynami, a także detalami w formie stylizowanej róży z inkrustacji mosiądzem lub witrażami. To bardzo specyficzne sprzęty, jedyne w swoim rodzaju, dekoracyjne. Po konserwacji.