Lot No.: 715
Zegar kominkowy z figurą Kleopatry
Francja, 4 ćw. XIX w.
podstawa z czerwonego marmuru, na planie wydłużonego prostokąta z ryzalitem; front trapezowaty, w formie egipskiego pylonu, pośrodku tarcza zegara z nakładanymi, mosiężnymi cyframi rzymskimi; na bokach obudowy sfinksy o brodatych, ludzkich twarzach; w zwieńczeniu siedząca na trapezoidalnym tronie postać kobieca w egiptyzującej szacie i królewskim nakryciu głowy, z symbolem władzy faraonów - wężem - Ureusem nad czołem; prawą ręką podtrzymuje na kolanach glob, prawą nogę opiera na grzbiecie leżącego u jej stóp sfinksa; na bokach tronu ryte postacie bóstw - Ozyrysa i Izydy; pod wyobrażeniem
Izydy sygn.: „LAURENT”; mechanizm z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin;
marmur, brąz, mosiądz; wys. 72,5 cm, szer. 54 cm, głęb. 22 cm;
Francja, 4 ćw. XIX w.