Lot No.: 627
Zestaw toaletowy męski
Moskwa, firma Karla Fabergé, k. XIX w.
składający się z lusterka, kubeczka, pojemnika na talk, flakonu na wodę toaletową i słoiczka z nakrywką;
lusterko owalne w ramce z gładkiego półwałka, z taflą lustrzaną ze szkła kryształowego fasetowanego, z zapleckiem drewnianym z zamocowaną podpórką na zawiasie z płaskiego kształtownika srebrnego (wys. 22,5 cm, szer. 17,5 cm, głęb. 1,5 cm);
kubeczek cylindryczny, gładki, obrzeżony profilowaną taśmą, wewnątrz złocony (wys. 5.9 cm, średnica 5,6 cm);
pojemnik na talk walcowaty z nakrywką z otworkami (nakrywka nie cechowana), wewnątrz złocony (wys. 11 cm, średnica 3,5 cm);
flakon na wodę toaletową w formie cylindrycznej buteleczki ze szkła kryształowego dekorowanego szlifem geometrycznym, u góry uskokowo przechodzący w krótką szyję okutą w srebro gwintowane (nie cechowane) z korkiem szklanym i srebrną kopulastą nakrywką (wys. 15 cm, średnica 7 cm);
słoiczek cylindryczny ze szkła kryształowego dekorowanego szlifem geometrycznym okutego w srebro, z nakrywką srebrną (wys. 5,3 cm, średnica 7 cm);
na częściach srebrnych (oprócz lustra) grawerowany kursywą monogram wiązany IG (cyrylicą); drobne wykruszenia szkła flakonu, lekkie przetarcie złoceń:
srebro próby 84, częściowo złocone, szkło kryształowe szlifowane.
Firma Fabergé obok luksusowych wyrobów jubilerskich wykonywała od 1887 roku srebra codziennego użytku - stołowe, przybory i akcesoria oraz sztućce, głównie w otworzonej w tym samym roku filii zakładów w Moskwie, która zatrudniała ponad 200 robotników. Wszystkie te wyroby cechowała dbałość o detale i wysoka jakość wykonania, choć niektóre z nich przeznaczone były dla szerszej grupy odbiorców. Komplet zapewne należał do większego zespołu toaletowego, prawdopodobnie podróżnego przewożonego w puzdrze. Cechuje go elegancka prostota formy i dekoracji. Kubek został prawdopodobnie dodany do zespołu,
na co może wskazywać wybita na nim cecha probierni różniąca się nieco od znaków na pozostałych naczyniach.