Wlastimil HOFMAN (1881-1970)
Lot No.: 267
Jaskółki, 1918
olej, płótno, 167 x 130 cm;
sygn. l. d.: Wlastimil Hofmann/ 1918
olej, płótno, 167 x 130 cm;
Praca Wlastimila Hofmana utrzymana jest w pogodnym, sielskim nastroju.
Młoda kobieta - alegoria wiosny o blond włosach związanych w luźny kok, w który wplecione są czerwone kwiaty. Ma na sobie białą, luźną sukienkę odkrywającą kark i ramiona. Siedzi na kamieniach, bosymi stopami dotyka ziemi. Przy niej przykucnęli mały faun oraz chłopczyk z motylimi skrzydełkami. Obaj chłopcy mają typowe w twórczości Hofmana rysy wiejskich dzieci, które malarz tak chętnie portretował. Odpoczywającą nad stawem grupę otaczają liczne symbole oznaczające nadejście wiosny, gdzie najbardziej wyrazistym są właśnie tytułowe jaskółki.
Ta wyjątkowa praca pochodzi z najlepszego okresu artysty. Zachwyca ciekawą kompozycją oraz jasną, żywą kolorystyką.