Tadeusz MAKOWSKI (1882-1932)
Lot No.: 240
Dziewczynka w kapelusiku
olej, płótno, 73,5 x 50 cm;
sygn. p. d.: Tadé / Makowski
olej, płótno, 73,5 x 50 cm;
sygn. p. d.: Tadé / Makowski
na odwrocie napisy autorskie: Tadé Makowski / Fillette / Paris
„Stosunek Makowskiego do kilkuletniego modela jest poważny i pełen szacunku, jak do dorosłego człowieka. Artysta daleki jest
od lekceważenia najdrobniejszych nawet przeżyć dziecka; przeciwnie, stwarza świat dzieci o własnej bogatej skali emocjonalnej. To nie dorosły człowiek widzi dziecko, które wzrusza go swym nieświadomym wdziękiem i tym, że jest nieporadne. To ta mała istota tak wyobraża sobie sobie, tak widzi inne dzieci, zwierzęta, drzewa ... (prof. Wład. Jaworska, Tadeusz Makowski - polski malarz w Paryżu , Wrocław ... 1976, s. 25)
Pełen wdzięku portret dziewczynki powstał ok. 1927 r. Wskazują na to liczne analogie do obrazów datowanych podobnie, znajdujących się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (np. Dziewczynka w różowym kapeluszu, olej, płótno, 100 x 37 cm; Głowa dziewczynki w różowym kapturku (profilem), olej, deska, 35 x 37 cm; Dziewczynka z koszykiem gruszek, olej, płótno, 64 x 45 cm). W katalogu prac Makowskiego - Wł. Jaworska, Tadeusz Makowski. Życie i twórczość, Wrocław ... 1964 - wymienione zostały liczne inne przykłady obrazów Makowskiego z tego czasu, niektóre z nich - podobnie jak prezentowana praca - opatrzone zostały przez artystę na odwrocie własnoręcznym opisem i tytułem Fillete.