Lot No.: 741
Zegar kominkowy z parą kandelabrów
Francja, Paryż, Vincenti & Cie, Rue de Saintonge;
Bruno Villard, Boulevard Beaumarchais;
lata 60-70. XIX w.
podstawa wydłużona, z ryzalitami, wsparta na 6 puklowanych bączkach, opasana gzymsem, dekorowana plecionką, akantem i laurem; wyżej cokół zdobiony malowanymi, porcelanowymi plakietkami w typie Sčvres: centralnie umieszczona z parą uskrzydlonych puttów, mniejsze po bokach - z wiązankami kolorowych kwiatów na szafirowym tle; na górnej krawędzi cokołu opasanej palmetowym gzymsem - zawieszona girlanda z kwiatów; powyżej - z obu stron cylindrycznej obudowy mechanizmu, zwieńczonej figurką piejącego, galijskiego koguta - siedząca para nagich, skrzydlatych puttów; mechanizm z systemem
bicia godzin i półgodzin; na płycie z tyłu napisy: w kole - „MEDAILLE D'ARGENT / VINCENTI & Cie”; bez obwódki - „VILLARD / A/ PARIS”; „N0 1967”;
tarcza osłonięta szkiełkiem, emaliowana, z rzymskim podziałem godzinowym i arabskim minutowym;
para kandelabrów 5-ramiennych, o podstawach 6-bocznych, na 4 bączkach, z bogatymi zdobieniami z wolut, rocaille'u i girland; wyżej cylindryczne cokoły z porcelanowymi plakietami, na których wyobrażone muzykujące amorki; trzony w formie figurek siedzących puttów, trzymających rogi, z których rozgałęziają się esowate, akantowe ramiona zakończone wazonowymi tulejkami; w zwieńczeniu trzonów - wazony z kwiatami;
brąz złocony, porcelana; wys. zegara 56,5 cm, szer. 59 cm, głęb. 20 cm; wys. kandelabrów 67 cm, szer. ramion 35 cm;
Francja, Paryż, Vincenti & Cie, Rue de Saintonge; Bruno Villard, Boulevard Beaumarchais; lata 60-70. XIX w.