Lot No.: 738
Lampa naftowa
Francja (korpus), Anglia - Londyn -Birmingham,
firma Evered i Co Limited (palnik), k. XIX w.
porcelanowa, z trójdzielną podstawą o ściętych narożach i łukowych, wypełnionych plastycznymi złoconymi liśćmi akantu bokach; wyżej motyw muszli; trzon kolumnowy, w górnej partii rozszerzony gruszkowo, zdobiony laurowymi festonami i malaturą z motywem drobnych kolorowych kwiatów;
zbiornik na naftę półkulisty, w koszyczku z plastycznych liści akantu, opasany złoconym wieńcem z wici roślinnej; na podstawie porcelanowego korpusu - naszkliwny znak kobaltem manufaktury Sevres z litera „F”;
palnik mosiężny, z dwoma knotami; na pokrętłach i na osłonie knotów oraz na pierścieniu wokół palnika napisy: „EVERED'S PATENT No 2”, „LONDON * EVERED & Co / BIRMM / LIMD” i tp.;
klosz tulipanowy, z różowego szkła trawionego w motywy kratek, rocaille'u i drobnych gałązek kwiatowych;
wzdłuż faliste krawędzi - pas stylizowanego meandra; kominek szklany, wtórny;
porcelana, mosiądz, szkło; wys. 95 cm, szer. podstawy 21 cm.
Francja (korpus), Anglia - Londyn -Birmingham, firma Evered & Co Limited (palnik), k. XIX w.