Lot No.: 520
Talerz z herbem polsko-saskim
i miniaturami pejzażowymi;
Niemcy, Saksonia- Drezno, kon. XIX w.- XIX/XX w.
i miniaturami pejzażowymi;
talerz dekoracyjny o ażurowym kołnierzu z wycinanej plecionki koszykowej, schodzącej reliefem na krawędź lustra, wiśniowy. Na kołnierzu trzy kartusze ze złoceniami liściasto-rocaillowymi, z barwnymi miniaturami z pejzażem nad woda, z żaglowcami , architekturą i sztafażem. W otoku pośrodku lustra, rezerwa obwiedziona złoconą koronką, herb królewski polsko-saski: na tarczy 4-dzielnej herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów z herbem 2-dzielnym Wettinów, w labrach złotych i srebrnych, pod koroną. Przetarcia wiśniowej farby w lustrze i drobne przetarcia złoceń. Drobna reperacja ażuru kołnierza;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, srebrzenie; wys. 3,1 cm, średn. 24,5 cm;
sygn. kobaltem podszkl.: monogram AR (mocno rozmyty).
Niemcy, Saksonia- Drezno, naśladownictwo porcelany miśnieńskiej z marką królewską AR, kon. XIX w.- XIX/XX w.
Przykład popularnego w drezdeńskich pracowniach i malarniach historyzmu, odwołującego się do czasów unii polsko-saskiej.