Leon Jan KOWALSKI (1870-1937)
Lot No.: 235
Mróz. Widok na Wawel
olej, płótno, 70 x 50 cm;
sygn. p. d.: LJKowalski
olej, płótno, 70 x 50 cm;
sygn. p. d.: LJKowalski
Na odwrocie nalepka ze Związku Polskich Artystów Plastyków z Krakowa z datą przyjęcia 4/III 1927, z nazwiskiem autora: Kowalski Jan, tytułem „Mróz” techniką i nr 117
Według nalepki na odwrocie obrazu oraz biogramu w Słowniku Artystów Polskich (tom IV; Ossolineum 1986, s. 199) autorem pracy jest Jan Kowalski. W Słowniku… pod hasłem Kowalski Jan jest wymieniony oferowany obraz jako jeden z trzech znanych prac olejnych tego artysty, wystawianych na Wystawie Niezależnych w Krakowie w 1927 roku. Analiza stylistyczna sposobu malowania oraz sygnatury pozwala jednak bezsprzecznie utożsamić autora ze znanym malarzem Leonem Kowalskim.