Ferdynand RUSZCZYC (1870-1936)
Lot No.: 228
Młyn zimą, 1897
węgiel, gwasz, tektura, 42 x 36 cm;
na odwrocie: napis niebieską kredką: Bohd[anów] Wil.
/ F Ruszczyc
na odwrocie: napis niebieską kredką: Bohd[anów] Wil./ F Ruszczyc,
numery: Z. 113,
niebieską kredką: 1600/ 116 Kraków,
piórem: Kraków 116, numer I/66, numer 5. i nalepka z numerem inwentaryzacyjnym Muzeum Narodowego w Warszawie.
Obraz wystawiany:
Wystawa pośmiertna prac malarskich i rysunkowych Ferdynanda Ruszczyca, Wilno 1937, kat. nr 113;
Wystawa pośmiertna „Ferdynand Ruszczyc 1870 - 1936”, Warszawa - Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, listopad - grudzień 1937, kat. nr 113;
Wystawa pośmiertna „Ferdynand Ruszczyc 1870 - 1936”, Kraków - Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, grudzień 1937 - styczeń 1938, kat. nr 116.
Ferdynand Ruszczyc. 1870 - 1936, Muzeum Narodowe w Warszawie 1964, kat. poz. 66.
Bibliografia:
Ferdynand Ruszczyc. Życie i dzieło. Księga zbiorowa, Wilno 1939, s. 243, il.; z`
Ferdynand Ruszczyc. 1870 - 1936. Katalog, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1964, s. 49, kat. poz. 66 - tu bibliografia
obrazu.
W 1897 roku Ruszczyc kilkakrotnie malował młyn w Bohdanowie ukazany w zimowej scenerii. Prezentowana wersja jest zapewne fazą studialną dla obrazu „Młyn zimą” (1897, olej, płótno, 55 x 40,5 cm; własność rodziny).