Lot No.: 820
Kanapa w zabudowie
w stylu secesji geometrycznej
konstrukcja - mahoń; intarsje - platan, palisander,
macica, czarny dąb; Polska Południowa, ok. 1910
w stylu secesji geometrycznej;
w całości tapicerowana, wsparta od frontu na dwóch toczonych nóżkach, zakończonych rolkami, od tyłu wmontowana w ściankę z flankującymi ja na bokach dwoma prostopadłościennymi, jednoskrzydłowymi szafkami i prostokątnym, trójdzielnym lustrem ponad jej oparciem. Zabudowa fornirowana, intarsjowana w geometryczne motywy. Kanapa o prostokątnym siedzeniu i oparciu ujętym z trzech stron niewielkimi wałkami. Szafki z wnękami u dołu flankowanymi toczonymi kolumienkami, z dwoma półeczkami we wnętrzach. Analogiczne zdwojone kolumny flankują zakończoną schodkowo ramę lustra. Skrzydła drzwi
szafek w górnej części przeszklone. Przeszklenia te podzielone na dwie kwatery w zewnętrznych narożach półkoliste;
konstrukcja - mahoń; intarsje - platan, palisander, macica, czarny dąb; 218 x 213 x 99 cm.
Polska Południowa, ok. 1910
Takie zabudowane kanapy w stylu secesyjnym obecnie rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym. W podobnej formie wmontowanych w większe zabudowy ścian wykonywano w końcu XIX i na pocz. XX wieku kilka innych mebli, np. kredensy, czy serwantki. Formy i dekoracja typowa dla secesji geometrycznej.