Lot No.: 817
Szafka neorenesansowa
dębina; Europa Środkowa,
Niemcy Południowe lub Austria (?), 2 poł. XIX w.
o prostych bokach i froncie, bogato profilowanym gzymsie górnym, zamykana dwuskrzydłowo, z dwoma szufladami, wsparta na czterech deskowych nóżkach w formie tarcz. Bogato rzeźbiona na froncie. Front podzielony na dwie osie pilastrami na bokach i po środku, ozdobionymi uskrzydlonymi główkami anielskimi, popiersiami i motywami roślinnymi, a po środku i u dołu także głowami lwów. Płyciny ozdobione stylizowanymi ludowymi motywami: rozetami, wole oczy, liście. Boki dwupłycinowe;
dębina; 122,8 x 117,8 x 53,4 cm.
Europa Środkowa, Niemcy Południowe lub Austria (?), 2 poł. XIX w.
Mebel o formie naśladującej sprzęty renesansowe i barokowe z przełomu XVI i XVII w. Dekoracje rzeźbione łączące zarówno historyczne, jak i ludowe motywy.
Meble historyzujące były modne w 2 poł. XIX w., były szczególnie chętnie wykorzystywane i wykonywane w Austrii i Niemczech, a także w Gdańsku. Tamże oprócz mody wykorzystywano je w restaurowanych, na współczesną purystyczną modę, zamkach średniowiecznych oraz kamienicach mieszczańskich. Obecnie za sprawą patyny i uszkodzeń często uważane za prawdziwie historyczne, pochodzące sprzed wielu wieków.