Lot No.: 742
Obudowa pieca
Królewskie Pruskie Odlewnie Żeliwa,
Berlin - Gliwice - Seyn (?), 4 ćw. XIX w.
prostopadłościenna, ażurowa, żeliwna, o ściętych frontowych narożach, wsparta na 4 mosiężnych nogach, puklowanych nogach; dołem gładki, czerniony cokół; front z dwuskrzydłowymi drzwiczkami, zdobionymi ażurem z motywem rozet, wici roślinnej i wazonów; wzdłuż krawędzi pasy zgeometryzowanej plecionki meandrowej; klamka zakończona półplastycznym kwiatkiem; na narożach obwiedzionych mosiężnym półwałkiem - złocone aplikacje z motywem wazonów i akantowolaurowych kompozycji zwieńczonych kokardą; blat żeliwny, ze ściętymi narożami, opasany wieloprofilowym, mosiężnym gzymsem, z wierzchu wmontowana w blat ażurowa płyta - z motywem rozety, kratek, akantów, wici różanej, ornamentu okuciowego, obramowana pasami skręconej spiralnie wstęgi;
żeliwo, żelazo, mosiądz, złocenie; farby emaliowe; wys. 85 cm, szer. 79 cm, głęb. 46 cm.
Królewskie Pruskie Odlewnie Żeliwa, Berlin - Gliwice - Seyn (?), 4 ćw. XIX w.