Lot No.: 729
Ikona - Trójca Święta
tempera na desce, złocenie;
Rosja, XIX/XX w.
owalna, wykonana z jednego kawałka drewna - wraz z wypukłym polem obrazu i złoconym, półwałkowym obramieniem; postacie lewitujące w przestrzeni: z prawej Bóg Ojciec trzymający glob z krzyżem, z lewej Chrystus wsparty o drzewo Krzyża, nad nimi Gołębica; ikona pod wpływem malarstwa zachodniego, co widoczne zwłaszcza w przedstawieniu uskrzydlonych główek anielskich u stóp obu postaci;
tempera na desce, złocenie; wys. 29,5 cm, szer. 41,7 cm, głęb. 3,7 cm;
Rosja, XIX/XX w.
Ikona z Trójcą Świętą umieszczana była w Ikonostasie pośrodku górnego rzędu, pomiędzy wizerunkami patriarchów - „praojców” ze Starego Testamentu;