Lot No.: 519
Krawiec Wippel
porcelana biała; wys. 20,5 cm;
Miśnia 2 poł. XX w.
biała figurka krawca o chińskich rysach, siedzącego po turecku na płaskiej, kwadratowej podstawie. Bosy, w szerokich luźnych spodniach, kamizelce i czapeczce-mycce, z kutasikiem.
Z lekko odchyloną głową, skupiony na nawlekaniu igły w uniesionych wysoko dłoniach.
W rogu podstawy (z tyłu) ryte: A. Struck;
porcelana biała; wys. 20,5 cm, podstawa 14 x 14 cm;
sygn. od spodu kobaltem podszkl. skrzyżowane miecze, dwukrotnie przeszlifowane, ryte: R. 287 (numer modelu);
wyciski: 29= oraz: skrzyżowane miecze i napis weiß.
Miśnia 2 poł. XX w.
Figurka krawca to model z 1950 roku Alexandra Strucka (1902-1990), rzeźbiarza-absolwenta drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, od 1936 roku współpracującego z manufakturą miśnieńską. Postać krawca Wippela jest odwołaniem do tytułu(i bohatera) komedii ”Schneider Wippel ”Hansa Müllera-Schlössera, która miała prapremierę w Düsseldorfie w 1913 roku. Drezdeńska premiera sztuki zainspirowała prawdopodobnie rzeźbiarza, zachęconego przez środowisko teatralne Drezna,
do realizacji tej efektownej rzeźby o eleganckiej ekspresji. Rysów użyczył postaci znany aktor niemiecki Erich Ponto.