Lot No.: 510
Wazon kaszubski
ze stylizowaną dekoracją roślinną;
Polska, Pomorze (Kaszuby), Chmielno,
warsztat garncarski Leona Necla, 2 poł. XX w.
wazon kulisty, z wydzieloną stopką i szyjką z dwoma kolistymi uchwytami. Na jasnobeżowym brzuścu stylizowana dekoracja roślinna z motywem dwu gałązek bzu i pionowych szlaków ornamentu geometrycznego. Brzeg szyjki, uszka i dolna część brzuśca - brązowe. Wnętrze szkliwione szkliwem ołowiowym;
glina garncarska, pobiałka, farby ceramiczne, szkliwo ołowiowe; wys. 21 cm, średnica ok. 23 cm;
sygn. wyciskiem kolistym: w zewnętrznym okręgu-pierścieniu: CERAMIKA KASZUBSKA *;
w środku: L. NECEL/ CHMIELNO/ POMORZE
Polska, Pomorze (Kaszuby), Chmielno, warsztat garncarski Leona Necla, 2 poł. XX w.
Wyrób ludowy popularnego warsztatu rodziny Neclów, działającego w Chmielnie od końca XIX wieku.