Lot No.: 414
Kobieta - satyr
z dwoma muzykującymi satyrami - dziećmi;
Francja(?), nieustalona wytwórnia ceramiczna,
XIX/XX w. - XX w.
na prostokątnej, profilowanej podstawie o ściętych narożach grupa satyrów: siedząca naga kobieta -satyr w wieńcu, z kiścią winogron w opuszczonej prawej ręce, obejmująca lewą ręką wspinającego się na nią małego satyra grającego na tamburynie; z prawej - siedzący satyr z małymi rożkami, grający na fletni Pana;
u stóp kobiety leżący na podstawie tyrs. Przetarcia szkliwa, klejona prawa ręka satyra z tamburynem, ubity rożek satyra fletnią i fragmenty listków wieńca kobiety.
Z tyłu na kamiennym wzniesieniu ryte: CLODION;
glinka terakotowa jasna, szkliwo matowe ciemnobrązowe, przetarte, imitujące brąz;
wys. 32 cm, podstawa 24 x 17cm;
sygn. ryta wewnątrz podstawy: wycisk: w kręgu podzielonym na cztery pola litery: O A L A; niżej: 178.
Francja(?), nieustalona wytwórnia ceramiczna, kopia (redukcja?) wg Claude'a Michela Clodiona (1738-1814),
XIX/XX w. - XX w.
Grupa muzykujących małych satyrów z kobietą - satyrem nawiązuje do rzeźby uznanego rzeźbiarza rokokowego z Walters Art Gallery w Baltimore i podejmuje charakterystyczny dla tego artysty temat nimf, bachantek i satyrów, realizowany często w marmurze lub terakocie, chętnie powtarzany w wersjach ceramicznych, nie tylko w Sevres.