Lot No.: 707
Kantyna podróżna
z karafkami i kieliszkami;
Francja, 3 tercja XIX w.
z karafkami i kieliszkami;
drewniana, prostopadłościenna, z falistym frontem; wieko zespolone zawiasami ze ścianą frontową, blokującą ruchome, odchylane ścianki boczne; powierzchnia puzdra pokryta czarną laką; przód i wieko dekorowane intarsją i inkrustacją z blaszki mosiężnej - w formie rozbudowanego ślepego kartusza, opasanego wijącymi się ukwieconymi gałązkami; we wnętrzu - ruchomy wkład - stelaż drewniany z trzema półeczkami, wspartymi na kilku pionowych tralkach; środkowa zakończona mosiężnym, owalnym uchwytem zdobionym rocaille'ami i palmetą; w półeczkach wycięte gniazda na zastawę szklaną: w narożach 4 karafki
o baniastych brzuścach i smukłych szyjkach, z kulistymi, fasetowanymi korkami; zdobione trawioną dekoracją floralną; wyżej, na półeczkach - zachowane 6 podobnie zdobionych kieliszków do likieru (1 dobierany); sądząc po pustych miejscach - pierwotnie w komplecie było 12 kieliszków; ponadto 4 otwory służą do odkładania koreczków z otwieranych karafek;
drewna liściaste, mahoń, laka, mosiądz, szkło;
wymiary kantyny 25 x 33 x 24 cm; wys. karafek 19 i 19,5 cm, kieliszków 7,5 cm.
Francja, 3 tercja XIX w.