Lot No.: 507
Sosjerka z maskami kobiecymi i kwiatami
„drzeworytniczymi”;
Miśnia, lata 50. - 60. XVIII w.
„drzeworytniczymi”
podłużna, łódkowata, na czterech wolutowych nóżkach, z plastycznymi maskami kobiecymi w pióropuszach pod dziobkami krótszych boków, z wysokimi wolutowymi uchwytami, wspartymi o brzeg pośrodku dłuższych boków. Wokół brzegu pod krawędzią szlak plecionki Altozier (Sułkowskiego), od spodu falisty relief. Krawędź i nóżki malowane brązowo i fioletowo, wewnątrz czaszy i na bokach gałązki kwiatów drzeworytniczych i owadów „z cieniem”. Po konserwacji, klejenia, uzupełnienia i retusze
naczynia i dekoracji malarskiej; porcelana, farby naszkliwne; 10,8 x 25,5 x 17 cm;
sygn. kobaltem podszkl. skrzyżowane miecze, na jednej z nóżek wycisk: 46
Model sosjerki z serwisu dla Aleksandra Sułkowskiego zrealizowanego w latach 1735-1739.