Lot No.: 414
Relikwiarz hermowy nieokreślonej świętej
drewno lipowe polichromowane i złocone,
Polska?, Śląsk?, 1. poł. lub 3. ćw. XV w.
drewno lipowe polichromowane i złocone, wys. 27,5 cm.
Dość nietypowy przykład późnogotyckiego relikwiarza hermowego, z postacią świętej o dość płaskim wolumenie, przedstawioną do pół kolan (przeważnie przedstawiane były do pasa). Posadowiona na profilowanym cokole, nieokreślona Święta, odziana w długą suknię, podwikę i welon, prawą rękę składa na piersiach, lewą przytrzymuje właściwy relikwiarz - prostokątny oprofilowany otwór na wysokości brzucha, pierwotnie przeszklony, obecnie pusty. Polichromia figurki jest zapewne wtórna (barokowa ?), nawiązuje jednak do pierwotnej: suknia jest ciemnoniebieska z motywem wielkich złoconych rozet na plecach, podwika i welon pierwotnie białe, obecnie są beżowe ze złoconym rantem, twarz i dłonie w naturalnej karnacji niemal odarte są z polichromii. Rzeźba wykazuje wszelkie cechy gotyckiego stylu miękkiego, jaki panował w Europie Środkowej w 1. połowie i 3 ćwierci XV w. Znamionuje go zwłaszcza układ i drapowanie welonu o miękkich, lejących się, kaskadowych fałdach.