Edward OKUŃ (1872-1945)
Lot No.: 243
Chrystus Śnieżny, 1929
olej, płótno, 45 x 25 cm;
sygn. l. d.: EOkuń 1929
olej, płótno, 45 x 25 cm;
sygn. l. d.: EOkuń 1929
Na odwrocie nalepka wystawowa z datą 23 maja 1932, numerem 22012, nazwiskiem autora, tytułem oraz nalepka z Royal Academy Exhibition i oraz nieczytelna nalepka z wystawy w Anglii z nr A 510 95.
Bibl.: M. Biernacka, Literatura - Symbol - Natura. Twórczość Edwarda Okunia wobec Młodej Polski i symbolizmu Europejskiego, Warszawa 2004, s. 299, poz. 359 - w dziale „Obrazy zaginione”, tu obszerna bibliografia, il. 111 cz.-b.
Znana z literatury dojrzała praca wybitnego polskiego symbolisty przez wiele dziesięcioleci pozostawała w grupie jego zaginionych obrazów. Jej pojawienie się na rynku antykwarycznym pozwala zapoznać się z oryginałem - dotychczas znanym jedynie ze zdjęć czarno białych, ale napawa także optymizmem, że nie wszystkie dzieła Okunia i innych polskich twórców zaginione w czasie drugiej wojny światowej przepadły bezpowrotnie.