Manufaktura Porcelany A. W. Fr. KRISTER GmbH, Scheibe-Alsbach (zał. 1835)
Nr katalogowy: 611
Zegar porcelanowy i dwa lichtarze, z mitologicznymi alegoriami miłości i alegoriami muzycznymi
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; zegar wys. 42 cm, lichtarze wys. 32-33 cm,
Niemcy (Turyngia), 1887-1905.
estymacja: 7 000 - 8 000 zł
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, drobne przetarcia i ubytki farb i złoceń; tulejki z profitką nakładane na oprawione w metal końce ramion lichtarzy, ubita rączka putta przy lichtarzu;
zegar wys. 42 cm, szer. ok. 24 cm, lichtarze wys. 32-33 cm, szer. ok. 26 cm;
sygn. na podstawie zegara kobaltem podszkl. KPM, niżej poziomo dwie skrzyżowane ukośnie kreski, na lichtarzach od spodu wyciski 1364, 2 i 1364, 3.
Niemcy (Turyngia), Manufaktura Porcelany A. W. Fr. Krister GmbH, Scheibe-Alsbach, 1887-1905.
Neorokokowy zespół: zegar i dwa lichtarze dwuramienne. Zegar konsolowy, przyścienny, z metalowym mechanizmem nakręcanym kluczykiem; podstawa z czterema liściasto- wolutowymi konsolami i grupą
figuralną pośrodku: przytulona para: półnagi młodzieniec z kołczanem i leżącym obok martwym ptakiem oraz kobieta z owieczką owinięta w zwierzęcą skórę. Kolista obudowa werku wsparta na dwu
plastycznych konsolach, zwieńczona figurką Amora (siedzące uskrzydlone putto z kołczanem ze strzałami). Lichtarze na kolistych wolutowo - rocaillowych cokołach; dwa roślinne ramiona zakończone
nakładanymi kwiatowo - rocaillowymi tulejkami na świece. Przy trzonach plastyczne grupy:
1) Bachantka z tamburynem w uniesionych dłoniach, faun grający na fletni Pana i tańczące półnagie putto;
2) Półnaga kobieta w draperii wokół bioder z arkuszem nutowym w dłoniach, lirą wystającą spod szaty i dwa putta: siedzące u stóp kobiety i grające na mandolinie oraz putto stojące na ramieniu lichtarza,
wsparte o ramię kobiety i spoglądające w nuty.
Rozbudowany, dekoracyjny zespół odwołuje się, nie tylko imitacją sygnatury na zegarze, do XIX-wiecznej plastyki i koncepcji symbolicznych plastyki berlińskiej manufaktury KPM.