Manufaktura porcelany w Tournai (Belgia), zał. 1751
Nr katalogowy: 612
Zespół 6 talerzy z reliefem w typie Brandenstein i dekoracją kwiatową
porcelana miękka, farby naszkliwne, złocenia;
Belgia, 3.ćw. XVIII w.
estymacja: 2 000 - 2 400 zł
porysowania i przetarcia szkliwa oraz (cztery talerze) dekoracji malarskiej w lustrach;
wys. 2,4-2,7 cm, średn. 21,8-22 cm;
sygn.(wszystkie talerze) złocona: krótkie miecze z czterem krzyżykami z boków oraz pomiędzy ostrzmi i klingami, w obręczy dennej talerzy małe wgłębienia (dziurki).
Belgia, Tournai - manufaktura porcelany (działała 1751-1855), 3.ćw. XVIII w.
Sześć talerzy z reliefem w typie Brandenstein, 4 dzielnym falistym i z plecionką koszykową wokół krawędzi ze złoconych ząbkami dents de loup. W lustrach talerzy luźny bukiet kwiatów europejskich oraz cztery gałązki kwiatowe w gładkich polach kołnierza. Szarawy odcień masy porcelanowej, lekko „wtopiona” w szkliwo staranna dekoracja malarska o eleganckiej zgaszonej tonacji zielono- wiśniowo- niebieskiej z akcentami żółcieni, fioletu i ceglastej czerwieni i typowe dla porcelany miękkiej drobne uszkodzenia- porysowania szkliwa są potwierdzeniem atrybucji belgijskiej wytwórni w Tournai.