The Krasnals
The Krasnals - Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców
Cena: 200 000 zł
Wystawa czynna: 24 lipca - 9 sierpnia 2013
poniedziałek - piątek: 11.00 - 18.00
sobota: 12.00 - 15.00
Galeria Domu Aukcyjnego REMPEX - sale wystawowe Hotelu Harenda
ul. Krakowskie Przedmieście 4/6 (wejście od ul. Oboźnej)
Warszawa
To pierwszy publiczny pokaz monumentalnego obrazu olejnego autorstwa Whielkiego Krasnala zatytułowanego Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców. Obraz jest już znany z publikacji w Rzeczpospolitej, akcji w przestrzeni publicznej na billboardach przystanku poznańskiej kolejki PST i szczegółowego omówienia na blogu the-krasnals. Teraz będzie prezentowany przez dwa tygodnie w Warszawie.
To jedyna okazja żeby w przestrzeni galeryjnej zobaczyć gęsty od narracji historycznych i relacji personalnych oryginał, którego format (430 x 990 cm) imponuje, który precyzją warsztatową wprawia w zdumienie, i który z założenia łamie wszelkie możliwe tabu. Obraz powstawał ponad trzy lata, a dzieło składa się z dziesięciu fragmentów o intrygujących tytułach:
1. Śmietnik,
2. W cieniu Krzyża,
3. Śmiech historii / Oniryczny Dowódca,
4. Wycieczka zagraniczna na Wawel 18.04.2010. Whielcy nieobecni / X-Factor,
5. Komisja,
6. Gwiazdy i gwiazdeczki,
7. Zabicie Mistrza Krzyżackiego przez postać z ludu,
8. Spektakl sztuki, czyli Sztuka w szponach biurokratycznej świni,
9. Spuścizna ostatniej historii,
10. Radosne dzieciństwo kreatorów polskiej polityki.
Obraz ten zasłużył już sobie na miano nowej polskiej epopei narodowej XXI wieku. Zobaczymy tu obok siebie gwiazdy pop kultury, show biznesu, osobistości ze świata polskiej i światowej polityki, hierarchów kościelnych, bohaterów narodowych, sportowców, dziennikarzy, aktorów przedstawionych w nieco absurdalnych konstelacjach, jednak z błyskotliwością charakterystyczną dla działalności Krasnali.
Sąsiadują ze sobą m.in.: Lech Wałęsa, Barack Obama, Mariusz Pudzianowski, Wisława Szymborska, Katarzyna Figura, Angela Merkel, Doda, Jerzy Buzek, Anna Mucha, Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Agnieszka Chylińska, Fryderyk Chopin, Tadeusz Rydzyk, postać z beretem, Jan Matejko, Piotr Rubik, Krasnal, Beata Tyszkiewicz, Anna Przybylska, Ferdynand Kiepski, Marian Paździoch, Cezary Pazura, Ryszard Kalisz, Andrzej Wajda i wielu, wielu innych.
Obraz sytuuje się pomiędzy historyczną metaforą Skargi przyrównującej Rzeczpospolitą do okrętu, a filmem „Rejs" Marka Piwowskiego, uderzającego w groteskowy ton. Statek głupców jest próbą podsumowania ostatnich dziesięciu lat (dekalog) absurdu i zamieszania w państwie, będącego niekończącą się walką. Fantasmagoryczny charakter postaci, wyłącznie na wpół ludzkich, poprzez spiętrzenie i połączenie, dalej splątanie wzajemnymi relacjami, buduje formalnie prześmiewczą konwencje satyry. Dzięki kompleksowemu
charakterowi dzieła, zapętlającego w jedno wygląd konsumenckiego społeczeństwa, z jego mediami, kulturą, polityką, historią, a przede wszystkim portretowo potraktowanymi kolejnymi uczestnikami „Bitwy" daje nam niesamowicie silny bodziec do refleksji i pytania: co dalej? Statek Boscha płynął w pustkę, a gdzie płyną Polacy?
(Rzeczpospolita, Paulina Kluz, "Apolitycznie-polityczni" 10.12 2012)
Pokazowi Bitwy pod Grunwaldem towarzyszyć będzie wystawa kilkunastu wybranych serigrafii, które powstały na podstawie najbardziej znanych obrazów olejnych Grupy The Krasnals.